Konec roku se nezadržitelně blíží, nejvyšší čas si zkontrolovat své stavební spoření

Do konce roku zbývá posledních pár dní, a je tedy nejvyšší čas zkontrolovat si stav svého stavebka a případně vložit potřebnou částku pro získání státní podpory ve výši 2 000 korun. Pokud ještě stavebko nemáte, můžete si ho do konce roku založit a získáte tak příspěvek i za letošní rok. Asociace českých stavebních spořitelen přináší rady, co pro stavební spoření dělat do konce roku, abyste o státní příspěvek nepřišli.

Stavební spoření patří dlouhodobě k nejoblíbenějším spořicím produktům v České republice. Nabízí totiž optimální mix doby spoření, výše úročení a státní podpory. „Právě dvoutisícová státní podpora je podle našeho nedávného průzkumu lákadlem pro každého druhého Čecha, který si stavebko zakládá. Její získání je přitom jednoduché. Stačí za rok naspořit na stavebním spoření 20 000 korun. Ať už jednorázově, nebo postupně. Pokud si stavebko založíte ještě do konce roku a do silvestrovské půlnoci na něj vložíte zmíněnou potřebnou částku, o státní podporu za letošní rok také nepřijdete,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Pro získání maximální státní podpory (2 000 korun) musíte na účet v daném roce vložit 20 tisíc korun. Je ale třeba počítat i s poplatky za vedení účtu. „Doporučuji neprovádět úplně detailní výpočty s přesností na koruny, ale raději poslat pár stovek navíc. Případný přebytek se započte v dalším roce,“ radí Jiří Šedivý. Pro získání příspěvku lze také jednorázově vložit celkovou částku 120 tisíc korun a dalších šest let, tedy po dobu trvání stavebního spoření, se není potřeba o nic starat. „Důležité ale je, abyste měli k účtu stále připojený požadavek na státní podporu. Ten s vámi vyřídí pracovník spořitelny při sjednání stavebka. Jedině tak se budou do dalších let přelévat peníze nad limit nutný pro státní podporu na jeden rok, tedy nad 20 tisíc korun,“ doplňuje Jiří Šedivý.

Kdy nejpozději poslat peníze na stavebko

Okamžitou platbou lze poslat peníze na stavební spoření do půlnoci na Silvestra. Pokud banka okamžité platby nenabízí, pošlete peníze nejpozději 28. prosince. Jelikož je posledním pracovním dnem roku pátek, můžete do některých spořitelen peníze osobně vložit nejpozději v tento den. Až do zavírací hodiny tedy můžete využít možnosti hotovostního vkladu na přepážce nebo vkladomatem. Nicméně vždy je dobré si u jednotlivých provozovatelů ověřit konkrétní lhůty.

Založení stavebního spoření do konce roku a nárok na podporu

Pokud stavebko dosud nemáte, můžete si jej ještě letos založit a získat státní příspěvek ve výši 2 000 korun. Stačí do konce roku vložit na účet 20 tisíc korun plus roční poplatek (ten závisí na konkrétní spořitelně). Po splnění těchto podmínek se vám pak připíše státní podpora za letošní rok. Získáte tak jeden příspěvek od státu navíc v porovnání se situací, kdy byste smlouvu uzavřeli později, například v lednu 2023. Pro přiznání podpory za letošek je opět nutné, aby se peníze dostaly na účet nejpozději do silvestrovské půlnoci. Navíc nemusíte ani osobně chodit na pobočku a můžete si spoření zřídit online.  

Stavební spořitelny podporují smlouvy akcemi


ČSOB Stavební spořitelna (web)

ČSOB Stavební spořitelna nabízí stavební spoření bez vstupního poplatku i omezení cílové částky, což platí pro všechny nové i stávající klienty bez omezení věku. Roční zhodnocení vkladů dosahuje až 6,3 %.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu:
Smlouvu je vhodné na obchodních místech spořitelny uzavřít nejpozději 29. 12. 2022. Poslední platbu pro získání státní podpory za rok 2022 doporučujeme provést též 29. 12. 2022, tj. dva dny před koncem roku.

Stavební spořitelna České spořitelny (web)

Na smlouvě o stavebním spoření nabízí Buřinka aktuálně bonus 2 500 Kč každému klientovi, který sjedná smlouvu v období 1. 6. – 31. 12. 2022. Se stavebkem od Buřinky tak získáte zhodnocení vkladů až 6,8 % ročně, složené z bonusu, maximální státní podpory 2 000 Kč ročně a úroků s roční sazbou 2,5 % a uzavřením zdarma. Založení nové smlouvy lze vyřídit online.
S ohledem na silvestrovský víkendový den doporučuje Buřinka smlouvu uzavřít a sjednat nejpozději do 29. 12. 2022.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu:
Při elektronické platbě je poslední možný čas předání platebního příkazu sobota 31. prosince do 23 hodin. Hotovostní vklad na pokladně spořitelny lze vložit ještě v pátek 30. prosince nejpozději do 14:30 hodin, příp. v sobotu 31. 12 do 12 hodin (týká se poboček České spořitelny v nákupních centrech otevřených o víkendu). Prostřednictvím vkladového bankomatu lze uskutečnit platbu ještě 31. prosince hodinu před půlnocí.

Modrá pyramida stavební spořitelna (web)

Modrá pyramida nabízí Moudré spoření nově bez vstupního poplatku. Spoření je přitom úročeno až 6,05 % ročně. Sjednat ho lze online nebo osobně na pobočce.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu:
Sjednání smlouvy o stavebním spoření s poradcem využívajícím biometrický podpis je možné provést nejpozději do 30. prosince do 18:00. Uzavření smlouvy online v aplikaci KB MojeBanka nebo MP Home je možné do 30. prosince do 13:00. Sjednání smlouvy o stavebním spoření prostřednictvím aplikace MojeBanka je možné do 28. 12. 2022 23:59 h. Při využití samoobslužného boxu je nejzazší termín 29. prosince se splatností nejpozději 30. prosince. Vklady hotovosti můžete provést ještě v pátek 30. prosince 2022 do 13:00 hodin na přepážce pobočky KB jako super expresní vklad.

Raiffeisen stavební spořitelna (web)

Uzavřete-li si do konce roku stavebko s Raiffeisen stavební spořitelnou, získáte akční prémii až 5 000 Kč a garantovaný atraktivní úrok minimálně na šest let dopředu. Pro získání prémie musí být zůstatek na účtu stavebního spoření k 30. 12. 2022 alespoň ve výši 100 000 Kč. Pro klienty, kteří nemají možnost uložit vyšší objem finančních prostředků, je tu i alternativa v podobě prémie 1 500 Kč při zůstatku 30 000 Kč k 30. 12. 2022.
Sjednání smlouvy je zdarma, ať už se klient rozhodne uzavřít smlouvu online, nebo s finančním poradcem RSTS.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu:
SSmlouvy je možné uzavřít do 31. 12. 2022 s finančními poradci. Prostřednictvím požadavku přes web RSTS a následného doručení již podepsané smlouvy kurýrem musí vše proběhnout do 30. 12. 2022. Platbu převodním příkazem nebo v hotovosti v bance je třeba provést nejpozději 30. 12. 2022 (okamžité platby). Doporučujeme však nejpozději do 28. 12. 2022. Tento termín je nutné v příslušných pobočkách banky v místě působnosti ověřit, resp. respektovat část pracovní doby, kdy banka ještě akceptuje příkazy s datem splatnosti v roce 2022. Platba poštovní poukázkou pouze do 12. 12. 2022.

MONETA Stavební Spořitelna (web)

MONETA Stavební Spořitelna nabízí sjednání bez poplatku pro mladé do 24 let a pro osoby nad 55 let. Spoření je úročeno až 7,1 % ročně díky státní podpoře a úrokům. Sjednat ho lze online nebo osobně na pobočce.

Kdy nejpozději provést platbu a získat státní podporu:
Uzavřít smlouvu lze ještě 31. prosince 2022. V případě, že vaše banka umožňuje odesílat okamžité platby, lze poslat peníze až téměř do půlnoci 31. prosince 2022. Vždy je ale lepší to nenechávat na poslední chvíli.