Co si zkontrolovat na nové smlouvě o stavebním spoření?

Uzavřeli jste si novou smlouvu o stavebním spoření a chcete státní podporu za letošní rok? Poradíme vám, co všechno byste si měli zkontrolovat.
témata stavebního spoření

Akce stavebních spořitelen již pomalu končí. Ti, kdo chtějí stihnout státní podporu za rok 2020 mají nejvyšší čas na uzavření smlouvy. Dnes poradíme těm, kteří mají novou smlouvu o stavebním spoření. Co je dobré si zkontrolovat a na co si dát pozor.

Přístup k účtu stavebního spoření přes internet

Stavební spořitelny umožňují pracovat s účtem stavebního spoření přes internet a je dobré si tuto možnost aktivovat. Stavební spoření neumožňuje provádět bankovní operace jako běžný účet, ale je dobré mít možnost podívat se na aktuální stav našeho účtu. Proto je aktivace internetového přístupu prvním krokem. Na něj bezprostředně navazuje krok druhý, kterým je kontrola údajů.

Kontrola údajů

Je dobré provést kontrolu, zda všechny údaje naší smlouvy odpovídají skutečnosti. I když se stavební spořitelny stále více digitalizují a riziko překlepů se tím významně snižuje, chyba se stát může a díky internetu je prohlídka našich údajů otázkou několika vteřin

Co je důležité a co je potřeba zkontrolovat? U smlouvy o stavebním spoření je to zejména

  • cílová částka a
  • sjednaná měsíční úložka a
  • potvrzení, že na smlouvu žádáme o státní podporu.

Zkontrolujte si také vaše osobní údaje – tedy jméno, adresu (poštovní i e-mailovou) a rodné číslo. Adresa je důležitá proto, aby vás stavební spořitelny mohla v případě potřeby kontaktovat. A rodné číslo je používáno při administraci státní podpory.

Vklady pro získání státní podpory za rok 2020

Převeďte si na svůj nový účet stavebního spořen první vklad. A pro jistotu si zkontrolujte, jestli je připsán na účet. Státní podpora se počítá z vkladů za celý kalendářní rok a nerozlišuje se, ve kterém měsíci byla částka převedena. Takže i z peněz které připíšete na účet v prosinci můžete získat plnou státní podporu až 2000 Kč. Vaše vklady však musí být na účet připsány nejpozději 31. prosince!

Jakou částku na účet poslat? Pokud je to v našich možnostech, můžeme na účet poslat částku 20 000 Kč zvýšenou o poplatky a sníženou o úroky Pokud máme novou smlouvu o tavebním spoření, budou úroky velmi nízké a můžeme je zanedbat. Zájemci najdou další podrobnosti o výpočtu státní podpory stavebního spoření v naší Encyklopedii.

Pokud si nejsme jisti nebo když se nám to prostě nechce počítat, můžeme na účet poslat raději o něco více peněz. Státní podpora se sice počítá jen ze základu 20 000 Kč, ale vklady navíc se převádějí do dalších let. Navíc: stavební spořitelny dnes úročí vklady lépe než spořicí účty.

Nastavení pravidelných plateb

Posledním krokem je nastavení pravidelných plateb pro další období. Nejobvyklejší je nastavení trvalého příkazu k úhradě z běžného účtu na účet stavebního spoření. Ve smlouvě o stavebním spoření je sjednaná výše pravidelné měsíční úložky. Měsíční úložka bývá ve smlouvě sjednána jako částka minimální, takže je možné spořit i více, aniž je potřeba to stavební spořitelně hlásit.

Není však vhodné spořit méně, než je sjednáno ve smlouvě. Stavební spořitelny sice zpravidla podobné chování tolerují, ale není dobré na to spoléhat.

Alternativou k pravidelnému spoření je jednorázový vklad. Je možné posílat na účet vklady za celý rok jednou ročně v jedné částce, nebo dokonce dát na začátku jediný velký vklad. Zákon i stavební spořitelny takové spoření umožňují. Když na účet stavebního spoření pošleme 120 000 Kč, máme tím „předplacenou“ státní podporu na šest let dopředu.

O státní podporu se postará stavební spořitelna

Tím, že zajistíme na svém účtu stavebního spoření dostatečné vklady, máme hotovo. O státní podporu se stará stavební spořitelna. Ta na základě našich vkladů požádá o státní podporu Ministerstvo financí a následně ji připíše na náš účet stavebního spoření. Nám pak stačí jen kontrolovat, zda vše probíhá podle našich představ.

Autor: Petr Kielar