ČR ve stavebním spoření předbíhá jen Rakousko

ČR 14. dubna (ČTK) – Česko je za Rakouskem na druhém místě v rozšíření stavebního spoření. V Rakousku má stavební spoření 60 procent populace, v Česku je to 39 procent. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení stavebních spořitelen za loňský rok, o kterém informovala Asociace českých stavebních spořitelen.

Na třetím místě je Německo s necelými 37 procenty. Následuje Slovensko s podílem těsně pod 20 procenty populace. Celkový počet uzavřených smluv o stavebním spoření se vloni celosvětově zvýšil o 3,1 procenta na více než 41,5 miliónu.
„Zatímco v minulých letech se české stavební spoření dotahovalo na rakouské, v posledních letech se mírou penetrace produktu blíží německému. Je to přitom očekávaný vývoj. Smluv o stavebním spoření je v ČR evidováno stále nad čtyři milióny, před pěti lety to ale bylo o skoro milión více. Od té doby však klesla státní podpora ze 4500 korun, respektive 3000 korun na 2000 korun,“ upozornil tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. I tak ale lze podle něj stále tvrdit, že stavební spoření má každá česká rodina.