Dá se v dnešní době vůbec ještě spořit?

Trendem dnešní doby je si peníze půjčovat, nikoliv spořit. Ostatně tomu přispívá i fakt, že kvůli současné inflaci hodnota uspořených peněz výrazně klesá. Možností, jak tomu zabránit či alespoň její dopady zmírnit, se nabízí několik.

Někteří lidé stále volí možnosti, které jim sice uloženou částku mírně zhodnotí, ale v konečném důsledku vklady kvůli inflaci ztrácejí na hodnotě. Jedná se o spořicí účty, ale i termínované vklady či stavební spoření. Spořicí účty lidé volí především kvůli tomu, že se svými vklady mohou kdykoliv disponovat, navíc za ně bankám neplatí žádné poplatky. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že vám banky peníze zhodnotí sazbou kolem půl procenta ročně. U termínovaných vkladů se váš vklad zhodnotí více, i roční sazbou přes dvě procenta. V takovém případě ale na peníze nesmíte po několik let sáhnout.

Stavební spoření

Zejména v minulosti velmi oblíbenou alternativou je stavební spoření. Díky státní podpoře ve výši až dva tisíce korun ročně i ročnímu zhodnocení kolem jednoho procenta se tento produkt jeví jako výhodnější než spořicí účty či termínované vklady. Na druhou stranu máte peníze vázané po dobu šesti let, z naspořené částky vám ukrajuje roční poplatek ve výši několika set korun. Také poplatek za uzavření není zanedbatelný. Proto je vhodné se založením stavebka počkat na akci spořitelen, kdy sjednání nabízejí zdarma.

Penzijní připojištění

Spořit je možné i na penzi. Ať už ve formě „starého” penzijního připojištění, či současného doplňkového penzijního spoření. Stát střadatelům přispívá až 230 korunami měsíčně, odečíst si můžete z daní i příspěvky nad 12 tisíc korun ročně. Především pak u novějšího produktu spoření na penzi můžete u některých penzijních společností počítat i se zajímavým zhodnocením. Jedná se však o dlouhodobý produkt, jehož primárním cílem je přinést finanční rezervu na stáří.

Podílové fondy

Vyššího zhodnocení vkladů dosáhnete při investování do podílových fondů. Ty jsou založeny na tzv. kolektivním investování skupiny investorů, jejichž vklady tvoří majetek fondu. Každý investor podle výše vložené částky dostane odpovídající počet podílových listů, tedy podíl na majetku. Profesionální správce fondu za peníze podílníků nakupuje různé druhy cenných papírů, rozkládá tak riziko, které by jinak investor musel nést sám, pokud by se rozhodl investovat tzv. na vlastní pěst.
Podílových fondů je na trhu velké množství. Vyšších výnosů se dočkáte, budete-li investovat do akciových, dluhopisových či smíšených podílových fondů. Jsou sice rizikovější, jejich rizikovost ale spočívá především v kolísavosti hodnoty. Nevýhodou je to, že peníze ve fondech nejsou ze zákona pojištěny. Také musíte počítat s tím, že k vyššímu zhodnocení se dostanete až v horizontu několika let.

Dluhopisy

Investovat své peníze můžete i sami nákupem dluhopisů, a to jak firemních, tak státních. Vyššího zhodnocení zhruba v řádu jednotek procent můžete dosáhnout v případě firemních dluhopisů, jsou ale oproti státním dluhopisům rizikovější.
Investice do akcií jsou jedním z nejziskovějších způsobů zhodnocování peněz. Patří ale i mezi nejrizikovější, vyplatí se proto investorům, kteří jsou ochotni riziko podstoupit. Počítat byste měli i s dlouhodobějším horizontem kvůli kolísání trhu.

Nákup nemovitostí

Češi stále více ukládají své peníze i do nákupu nemovitostí, ve kterých nebydlí, ale dále je pronajímají. Většinou si na jejich pořízení v bance sjednají hypotéku, kterou splácí výnosy z pronájmu. Po splacení hypotéky je pak byt váš a vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí výrazným způsobem rostou, vás může v budoucnu čekat i vyšší zhodnocení vložených peněz. Případně můžete i nadále vydělávat na pronájmu.

Nákup zlata či bitcoinů

V posledních letech přibývá investorů, kteří investují do nákupu zlata. Společnosti, které se obchodováním s drahými kovy zabývají, evidují i několikanásobný růst zájmu o investiční zlato. Podle odborníků jeho hodnota nijak závratně nekolísá, v dlouhodobém horizontu pak nabízí stálý mírný růst. Velké oblibě se rovněž těší investice do virtuálních kryptoměn například do bitcoinu. Ty jsou však velmi nestabilní.