Investice vydělávají, jsou ale riskantnější. Na co si dát pozor

Spořicí účty inflaci nepřekonají, a tak spoustě lidí zní v poslední době lákavě slovo „investování“. Investice skutečně mají šanci svým majitelům vydělat peníze navíc. Ale jak které.

Málokdo zvládá sám sledovat všemožné ekonomické ukazatele, a tak je třeba k investování zvolit dobrého partnera. Znalého, odpovědného, bezpečného. Na nabídky na „zaručeně bezpečné investování“ natrefíte na každém kroku, respektive po každém druhém kliknutí na internetu. Svěřit peníze někomu, kdo nemá potřebné zkušenosti či má dokonce nekalé úmysly, se tak může stát velmi nepříjemnou realitou.

Na co si dát při investování pozor?

● Garance u investic neexistují. A to ani kdyby to na reklamním letáku bylo napsáno stokrát! Prostě každá investice je sázka, která má sice mnohem vyšší pravděpodobnost úspěchu než Sazka, ale jisté to není.

● Když někdo slibuje super výnos, který bude po dlouhá léta posílat ve formě pravidelné dividendy, může se stát, že neplánuje na konci vrátit původní vklad. Firmy, které s takovou nabídkou cílí zejména na seniory, tak trochu počítají s tím, že starý člověk bude mít radost ze dvou stovek, které mu měsíčně přibudou k důchodu, ale výplaty základního vkladu se možná nedožije.

● Co je krypto- a nano-, na to lidé slyší. A moc dobře to vědí i ti, kdo chtějí, abyste jim svěřili své peníze. Aby bylo jasné: kryptoměny nejsou zlo, nikdy by však do nich člověk neměl ukládat většinu svých úspor, ale jen část určenou „na hraní“.

● Zázračná investice neexistuje, a kdyby ano, její objevitel by si jí užíval sám a neobtěžoval by vás s ní formou reklamy.

● Nastavit příkazy tak, aby vám po pár dnech na kontě nezbyla ani koruna, není zas tak složité. Nikdy si proto od nikoho cizího nenechte nic nastavovat na dálku v počítači či ve svém účtu internetového bankovnictví. Solidní je předat klientovi platební podklady (na jaký účet a pod jakým variabilním či specifickým symbolem peníze posílat) a nechat na něm, aby si platbu zařídil. Když to nezvládne u počítače sám, pomohou příbuzní, nebo s platebními údaji zajde do své banky.

Jak rozložit úspory

Že existuje bitcoin, už ví i náš 85letý soused. Nedávno se mi svěřil, že málem do kryptoměny investoval veškeré své úspory.

„Popravdě, bylo to hodně emocionální. Proklikl jsem nabídku na internetu a ozval se mi poradce, který mi nabídl úžasné zhodnocení peněz. Měl jsem pocit, že jdu s dobou, že takovou věc zvládnu bez pomoci rodiny, že ještě nejsem neschopný. Byl jsem na sebe pyšný… Pak jsem se ale přeci jen zmínil před vnukem a on mi ten krok rozmluvil,“ svěřil se senior. Nakonec kousek bitcoinu koupil, ale rozhodně ne za všechny peníze, jak měl původně v plánu.

Není sám, kdo má problém rozumně rozložit úspory. Univerzální návod neexistuje, ale obecně se dá postupovat takto:
● Minimálně tří-, ale lépe šestinásobek měsíčních příjmů (mzda, penze, podnikatelské příjmy pro běžnou potřebu) mějte k rychlé dispozici – na běžném účtu, na spořicím účtu, ze kterého můžete peníze převést ihned.
● Střednědobé peníze klidně svěřte stavebnímu spoření – vklad je pojištěný, zhodnocení (i se státní podporou) 3,5 až 4,8 % není zlé a v případě nouze se k penězům dostanete po výpovědní lhůtě.
● Lidé 55+ mohou jako střednědobé spoření použít doplňkové penzijní spoření. To sice pojištěné není, zhodnocení ve střednědobém horizontu díky státnímu příspěvku a daňovým úsporám může však být kolem 7 až 8 %.
● Další volné peníze rozdělte mezi konzervativní a dynamické produkty. Čím jste mladší, tím můžete být odvážnější (máte-li na to povahu), protože máte v životě dost času na to, aby se případná ztráta vyrovnala dalším investováním.
● Pokud ukládáte peníze do nemovitostí, umění, sbírek a dalších, počítejte s tím, že likvidita investice (případný prodej, abyste se dostali k penězům) může trvat týdny, měsíce i roky.

Autor: Jolana Nováková