Jak naspořit dětem? Tipy, jak potomky nejlépe zabezpečit

Rodiče by měli dětem zajistit bezstarostné dětství a zároveň jim usnadnit vstup do života. A to nejen mentálně, ale především materiálně. Právě nyní, v době, kdy strmě stoupá inflace a mnoha lidem se rozplývá sen o vlastním bydlení, je správný čas na zamyšlení ohledně efektivní kumulace peněz. Jak spořit, aby byl přechod do dospělosti hladký a stejně radostný jako mládí? Připravili jsme pro vás několik tipů, které má možnost využít snad úplně každý.

Proč spořit? Protože inflace!

Na otázku, proč prostě pravidelně neodkládat určitou částku bokem (tzn. do „obálky“ nebo na „ běžný účet“), se nabízí jednoznačná odpověď. Dejme tomu, že se během příštích 20 let rozhodnete naspořit částku půl milionu. V praxi to znamená odložit 25 tisíc ročně, tedy zhruba 2083 Kč měsíčně. Při průměrné roční inflaci ve výši 2 % by po uplynutí dvou dekád hodnota peněz klesla o 40 % – na částku 336 485 Kč. Chápejte to tak, že z účtu na vás sice bude koukat půl milionu, koupíte si za něj ale o 40 % méně věcí než dnes.

Míra znehodnocení samozřejmě může být ještě o něco vyšší, což je vzhledem k aktuální ekonomické situaci reálný scénář. Proto je žádoucí najít způsob, jak ušetřené finanční prostředky zhodnotit – pokud možno co nejvýš nad hladinu inflace.

Stavební spoření

Oblíbený konzervativní produkt neobnáší žádná rizika, a navíc je doplněn poměrně štědrým státním příspěvkem ve výši 2000 Kč na rok (na osobu). Podmínkou je minimálně 6 let aktivního spoření. V případě předčasného výběru o bonus přijdete.

Smutnou pravdou je, že stavební spoření, byť je podporováno státem, inflaci porazit nedokáže. Reálné zhodnocení nabývá záporných hodnot a z výnosu je nutné odečíst různé poplatky. Na druhou stranu je lepší peníze vložit právě na stavebko, než je nechat nečinně ležet.

Podílové fondy

Vyšší výnos obnáší větší riziko. To je však v případě podílových akceptovatelné i pro konzervativnější investory. Oproti stavebnímu spoření lze peníze vybrat prakticky kdykoliv (resp. v rámci několika dní). Míra zhodnocení pak závisí na zvolené strategii. Konzervativní investování přináší cca 2–3 % za rok, vyvážené zhruba dvojnásobek. Největšího profitu je možné dosáhnout prostřednictvím dynamických podílových fondů.

Co by si měl zájemce o investování prostřednictvím podílových fondů ohlídat, jsou poplatky. Kromě vstupního se hradí také poplatek správcovský, při čemž mnohé banky nyní nabízí výpočet ze zisku a nikoliv z proinvestované částky. Což je výhodné pro případ, že by investice nic nevydělala.

Akcie

Cenné papíry jsou podle mnoha renomovaných ekonomů vůbec nejlepší formou dlouhodobé investice. Akciové trhy nyní zažívají zlaté časy a o obchodování s akciemi online jeví zájem stále více Čechů.
Obchodování s akciemi samozřejmě není úplně pro každého. Realizace transakcí (tzn. nákup, prodej a správa) je jednoduchá – stačí si vytvořit účet na některé investiční platformě (např. RoboMarkets.cz), ale investor by si měl nejdříve uvědomit rizika a získat základní povědomí o fungování trhu.

Investování do akcií má z hlediska výnosnosti největší potenciál. U dlouhodobého držení se pohybuje v desítkách procent za rok, ovšem s citelně vyšším rizikem než u konzervativ­nějších způsobů investování. Zároveň je nutné počítat s časovou náročností – investor by měl vývoj portfolia aktivně sledovat a v případě potřeby provádět nákupy či prodeje.

Sofistikované investiční platformy nabízí dlouhodobým investorům množství nástrojů, které obchodování usnadňují a zefektivňují. Vydávají doporučení jak investovat, podrobné analýzy a ukázková výdělečná portfolia.

Jakou formu spoření pro děti nakonec zvolíte záleží na vaší ochotě riskovat a v případě akcií i na časové flexibilitě. Důležité je však začít co nejdříve a nenechat inflaci, ať z peněz bez špetky svědomí ukusuje obrovská sousta.