Lidé si letos sjednají o sedmnáct procent více smluv než vloni

Asociace českých stavebních spořitelen upravila svou prognózu vývoje sektoru. Důvod? Vývoj počtu nových smluv a objemu úvěrů předčil očekávání. Zatímco AČSS předpokládala, že celkový objem nových úvěrů zůstane letosneměnný, nyní odhaduje dvojciferný růst. Ještě rychleji poroste podle asociace počet nově uzavřených smluv.

Objem nově poskytnutých úvěrů roste od roku 2015. Vloni podle údajů Ministerstva financí dosáhl 55,3 miliardy Kč. Letos by se tato hodnota měla poprvé od roku 2009 i podle přísnější metodiky ministerstva přehoupnout přes 60 miliard Kč. „Vracíme se do rekordních hodnot z dob útlumu nemovitostního trhu. Stavebko tím potvrzuje, že je univerzálním nástrojem financování bydlení – jak v dobách krize, tak konjunktury. Současná situace mu navíc svědčí – úvěry zajištěné nemovitostí jsou teď u stavebních spořitelen nejvýhodnější na trhu,“ upozorňuje Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

Ještě dynamičtější růst očekává AČSS u počtu nových smluv.

V posledních letech přidává stavebko každoročně kolem 450 tisíc nových smluv, konkrétně v roce 2017 šlo o 426 tisíc kusů. Letos asociace předpovídá, že tento údaj dosáhne k metě půl milionu kusů, což představuje 17% růst.

„Vývoj v prvním pololetí ukazuje, že lidé chtějí naspořit alespoň nějakou částku. Děje se tak i v důsledku zvýšených požadavků na vlastní prostředky při financování bydlení. Proto navyšujeme svou prognózu na letošní rok. Růst zájmu ukazuje, že stavební spoření je stále v kurzu jak na straně úvěrové, tak i vkladové,“ dodává Jiří Šedivý.