Penzijní i stavební spoření má své velké výhody. Nechte si poradit od experta

Jak nejlépe zhodnocovat své peníze a nejbezpečněji investovat, když nechceme své finance schovávat doma do šuplíku? O tom si povídáme s Ivanem Bertlem z ústecké univerzity.

V první řadě bychom si podle experta Ivana Bertla měli ujasnit, v jaké životní fázi se nacházíme – zda si spoříme na budoucí bydlení a život s rodinou, nebo jestli jsme už starší a měli bychom se tedy zaměřit na stáří a důchod.

„V každém případě by člověk neměl utrácet všechny peníze, které si vydělá,“ upozorňuje expert. Samozřejmě by bylo dobré, kdybychom své finance zhodnocovali a vložili je tedy buďto do banky nebo se zaměřili na různé investiční příležitosti.

Tyto peníze by ale měly být nad rámec našeho finančního polštáře, který by měl být zhruba ve výši našich půlročních výdajů. Tento polštář bychom měli mít připravený vždy – například na nenadálé výdaje jako jsou opravy nebo na jiné nutné investice.

Jednou z možností, která je i velmi bezpečná, je penzijní připojištění, na které přispívá i stát. Další možností jsou podílové fondy.

„Je důležité se podívat, jaké má firma podmínky, poplatky, podíly, a také na to, kdy si mohu vzít zpátky investované peníze. Měli byste si proto předem zmapovat trh těchto finančních produktů,“ radí Ivan Bertl.

Podílové fondy spravují finanční specialisté, kteří sledují veškeré finanční trhy. Ti poté investují peníze a výnosy rozdělují mezi podílníky. Kvalitu konkrétního podílového fondu můžete zjistit díky výročním zprávám, které každá kvalitní investiční společnost zveřejňuje. Další možností je investice do státních dluhopisů.

Velmi populární je také stavební spoření, které můžeme založit kdykoliv. „Jedná se o takový i předávací dárek, který se dá předávat jako štafeta,“ vysvětluje Bertl.

Pokud chcete našetřit na byt svému potomkovi, můžete mu založit stavební spoření už v dětském věku. Ten si pak poté, co dostuduje a začne vydělávat, může dál přispívat na toto pojištění sám.
Ivan Bertl dodává, že je to velmi výhodné i do budoucna, jelikož si se stavebním pojištěním můžeme vzít i překlenovací úvěr, který je mnohem výhodnější než hypotéka. Tyto peníze můžeme využít i na rekonstrukci, ne tedy jen na koupi bytu nebo domu.

Autor: Lenka Šobová; Kateřina Klabzubová