Průzkum: Češi upřednostňují spoření před investicemi a půjčkami

Praha 7. dubna (ČTK) – Češi jsou při správě svých financí konzervativní, téměř čtyři pětiny lidí upřednostňují spoření před investicemi a půjčkami. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor pro soutěž Zlatá koruna. Spořivější jsou přitom více ženy než muži. 

Při správě osobních financí důvěřuje pouze sobě 41 procent lidí. Více než 45 procent lidí pak věří finančním poradcům, bankéřům a zástupcům pojišťoven. Pouze 14 procent Čechů by se obrátilo o pomoc nebo radu na své známé a přátele.

Při pořizování finančních produktů přitom lidé preferují zprostředkování finančními poradci, a to v 28 procentech. Přímý nákup na internetu upřednostňuje čtvrtina respondentů. U poradenství lidé nejvíce preferují možnost porovnání a výběr z více produktů. U internetu je to především snadná dostupnost a pohodlí a až následně úspora finančních prostředků.

Finančně nejodvážnější jsou podle průzkumu při správě financí středoškoláci, naopak nejméně vysokoškoláci. Češi si přitom nevědí rady především s podílovými fondy, kterým nerozumí téměř dvě třetiny lidí. Naopak nejsrozumitelnější je stavební spoření, kterému nerozumí jen osm procent respondentů.

Průzkum společnosti Ipsos Tambor se uskutečnil v březnu mezi zhruba 1000 respondentů ve věku 18 až 70 let. Průzkum byl proveden pro soutěž Zlatá koruna, v rámci které dnes začalo finálové hlasování veřejnosti o nejoblíbenější finanční produkt. Letos se o hlas uchází v 15 kategoriích celkem 204 finančních produktů 75 společností. Konečné výsledky letošního osmého ročníků soutěže budou vyhlášeny 3. června.

sos dvd