Stavební spoření. Co pro Čechy znamená?

**Mladí Češi si přejí bydlet ve vlastním a osm z deseti mladých rodin, které zatím nemovitost nevlastní, počítají s tím, že do ní budou investovat finance. Vyplývá to z výzkumu Ekonomických staveb, který na vzorku 1 000 respondentů provedla výzkumná agentura IPSOS. **

I přes sen o vlastní domácnosti má však polovina z respondentů ve věkovém rozmezí 18–26 let obavy, že se jim jejich plány nepodaří naplnit. „I přesto, že si mladí vysoké náklady na bydlení včas uvědomují a šetří, je pro ně těžké získat finanční prostředky na nákup nemovitosti. Letošní zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a neustále se zvyšující úroky jim bohužel situaci dále komplikují,” uvádí David Mencl, ředitel Ekonomických staveb.

**Plusy stavebního spoření **

Podle výsledků výzkumu si přitom polovina lidí do 26 let šetří na bydlení sama a při dofi nancování se spoléhá především na stavební spoření. Čtvrtina s podporou rodičů, kteří jsou často těmi, kdo jim spoření zakládali a kdo si uvědomují jeho výhody.
K těm patří i to, že budou-li děti v dospělosti potřebovat čerpat finance jiným způsobem než na bydlení, mají možnost. Po šesti letech od uzavření smlouvy lze totiž naspořené peníze využít libovolným způsobem. Plusem je i každoroční státní podpora ve výši 10 % z naspořené částky, maximálně ve výši 2 000 korun.
Uzavřením smlouvy o stavebním spoření si lze však zajistit i výhodnou úrokovou sazbu pro čerpání budoucího úvěru. „Již při uzavření smlouvy o stavebním spoření klienti vědí, s jakou úrokovou sazbou mohou počítat při čerpání úvěru v budoucnu. V současné době je základní úroková sazba pro spořicí fázi u stavebního spoření zpravidla 1,0 % a pro čerpání úvěru 4,0 %," vysvětluje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.
Smlouvu o stavebním spoření mohou mít navíc uzavřenou všichni členové rodiny, a protože je lze za účelem čerpání úvěru kombinovat, mohou se zájemci dostat i k vyšší úvěrové částce. Přejí-li tomu okolnosti, je během splácení možné poslat mimořádnou splátku či řádný úvěr splatit předčasně celý. „Pro čerpání řádného úvěru ze stavebního spoření musí být na smlouvě dostatečné vlastní úspory, k penězům se lze však dostat i dříve formou čerpání překlenovacího úvěru, kdy se dospoří požadovaná částka a platí se úroky, následně se přejde do úvěrového režimu. Úroková sazba u úvěru ze stavebního spoření je garantovaná po celou dobu splácení, což je pro řadu klientů velmi důležité," vysvětluje Emil Brož.

**Rekonstrukce **

Stavební spoření se vyplatí i v případě rekonstrukce domu či bytu. Jde-li o částku do limitu, není totiž v tomto případě nutné zajištění nemovitostí, úroková sazba je nižší než u spotřebitelských úvěrů nebo neúčelových úvěrů a jeho vyřízení je poměrně rychlé. „Uzavřít smlouvu o stavebním spoření má tedy s ohledem na čerpání výhodného úvěru smysl i pro lidi v předdůchodovém věku, kteří si chtějí ještě před odchodem do penze svoje bydlení zmodernizovat,” upozorňuje Emil Brož.

**Odpočet daně **

Roční úroky uhrazené na smlouvu o stavebním spoření snižují daňový základ obdobně, jako tomu je u hypoték. „Zaplacené úroky z úvěru ze stavebního spoření nebo z hypotečního úvěru, kterým je řešena vlastní bytová situace, totiž snižují roční daňový základ. Za rok 2018 je takto možné snížit základ daně až o 300 000 Kč,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

**Barometr obliby **

Oblibu stavebního spoření dokládají i výsledky průzkumu veřejného mínění, který vychází pod názvem Barometr obliby spořicích produktů. Zveřejňuje jej Asociace českých stavebních spořitelen. Podle něj poskočila v posledním čtvrtletí letošního roku průměrná obliba všech spořicích produktů o půldruhého procentního bodu. Již třetím rokem nejvíce boduje právě stavební spoření, druhé v oblibě je doplňkové penzijní spoření. „Většina lidí má tendenci reagovat podvědomě spíše na absolutní čísla. Postupné zvyšování sazeb proto podporuje růst obliby produktů, které jsou na nich založeny. Češi jsou zároveň konzervativní: pětina lidí nechává ráda peníze doma ‚v matraci‘, necelé polovině vyhovují spořicí účty. S tím souvisí také pevná obliba stavebka, které se dlouhodobě drží nad 55 procenty,“ říká tajemník AČSS Jiří Šedivý.